Dlaczego mała firma potrzebuje dedykowanego firewalla?

Wielu właścicieli małych firm zakłada, że router od dostawcy internetu wystarczy jako ochrona sieci. To błąd, który coraz częściej kończy się kosztownym incydentem. Routery ISP są zaprojektowane do kierowania ruchu sieciowego – nie do jego inspekcji. Nie widzą zagrożeń ukrytych w aplikacjach, nie analizują plików pod kątem malware i nie filtrują złośliwych stron.

Według Raportu Antyfraudowego BIK 2025 ponad 34% badanych przedstawicieli sektora MŚP wskazało, że ich firmy stały się celem cyberataków. Skala zagrożenia nie ogranicza się więc do dużych organizacji. Małe firmy również przechowują wartościowe dane klientów, dokumenty finansowe i dostępy do systemów bankowych.

Dedykowany firewall klasy NGFW (Next Generation Firewall) analizuje ruch sieciowy na poziomie aplikacji, blokuje ataki zanim dotrą do stacji roboczych i filtruje złośliwe strony zanim pracownik kliknie podejrzany link. To różnica między routerem a profesjonalnym urządzeniem bezpieczeństwa. Więcej o tym, czym jest NGFW, przeczytasz w artykule Co to jest Next Generation Firewall →

Jakie funkcje są niezbędne w firewallu dla MŚP?

Nie każda funkcja jest równie ważna dla każdej firmy. Poniżej lista tego, na co warto zwrócić uwagę dobierając firewall dla małej lub średniej organizacji.

IPS – Intrusion Prevention System (must-have)

Aktywna inspekcja ruchu sieciowego w poszukiwaniu wzorców ataków. Cisco Secure Firewall używa silnika Snort 3 i bazy zagrożeń Cisco Talos – jednego z największych komercyjnych zespołów analizy zagrożeń, monitorującego ponad 600 miliardów zdarzeń sieciowych dziennie. Baza sygnatur aktualizowana jest kilkakrotnie w ciągu doby.

URL Filtering – ochrona przed phishingiem (bardzo zalecane)

Blokowanie dostępu do złośliwych stron, phishingu i drive-by downloads zanim strona zdąży załadować się w przeglądarce pracownika. Baza Cisco obejmuje ponad 280 milionów adresów URL w ponad 80 kategoriach. URL Filtering jest szczególnie skuteczny przeciwko atakom phishingowym – źródłu ponad 90% incydentów w MŚP.

AMP – ochrona przed malware i ransomware (zalecane)

Advanced Malware Protection analizuje pliki przesyłane przez sieć w czasie rzeczywistym. Porównuje skróty plików z bazą reputacji Cisco i uruchamia sandbox dla podejrzanych próbek. Skutecznie blokuje ransomware zanim dotrze do dysku jakiegokolwiek komputera w sieci.

VPN dla pracowników zdalnych

Obsługa IPSec i SSL VPN to standard w modelach Cisco Secure Firewall. Pracownicy zdalni łączą się przez Cisco AnyConnect – jeden z najbardziej rozpowszechnionych klientów VPN w środowiskach korporacyjnych. Liczba obsługiwanych peerów VPN zależy od modelu.

Wskazówka: Przed wyborem firewalla określ dwa parametry: liczbę użytkowników i przepustowość łącza internetowego. To główne kryteria doboru modelu Cisco Secure Firewall. Reszta (IPS, AMP, URL) to kwestia wyboru pakietu licencji, nie sprzętu.

Jak dobrać model Cisco Secure Firewall?

Cisco Secure Firewall oferuje 6 modeli dla sektora MŚP i średnich przedsiębiorstw – od kompaktowego desktopowego urządzenia po rack 1U z portami 10G SFP+. Głównym kryterium doboru jest liczba użytkowników i wymagana przepustowość.

Użytkownicy Throughput FW+AVC Model Kluczowa cecha Cena sprzętu
do 20 osób 1,5 Gbps Cisco SF 220 Compact desktop, bezgłośny od 5 400 zł
20–50 osób 6,0 Gbps Cisco SF 1210 8x 1G, compact desktop/rack od 14 100 zł
100–300 osób 13 Gbps Cisco SF 1230 ⚠ Rack 1U, 8x 1G + 4x SFP+ od 36 400 zł
200–500 osób 18 Gbps Cisco SF 1240 Rack 1U, 8x 1G + 4x SFP+ od 66 700 zł

★ Najczęściej wybierany model dla MŚP 30–150 użytkowników. ⚠ Model 1230 ma wydłużony czas dostawy (~98 dni). Ceny netto z rabatem ~40% od cennika Cisco.

Dla większości małych firm (do 50 pracowników) z typowym łączem 100–500 Mbps optymalny wybór to Cisco Secure Firewall 1210 lub 1220. Model 1220 jest zalecany gdy firma ma już lub planuje switch rdzeniowy 10G – jego porty SFP+ 10G dają przestrzeń na wzrost.

Ile kosztuje firewall dla małej firmy? (TCO)

Całkowity koszt posiadania firewalla składa się z trzech elementów: sprzętu, licencji subskrypcyjnej i wdrożenia. Częstym błędem jest patrzenie tylko na cenę urządzenia i pomijanie kosztu licencji – która w Cisco Secure Firewall kupowana jest osobno.

Koszt sprzętu

Dzięki rabatom partnerskim ceny mogą być niższe od cennika Cisco: standardowo o około 40%, a dla zakwalifikowanych i zarejestrowanych projektów nawet do 60%. Ceny urządzeń zaczynają się od 5 400 zł netto za model 220, przez 14 100 zł za 1210 do 20 200 zł za popularny model 1220.

Koszt licencji Threat Defense

Subskrypcja Threat Defense aktywuje IPS, AMP i URL Filtering. Dostępna w pakietach T, TM, TC i TMC (pełny – rekomendowany) na 1, 3 lub 5 lat. Dłuższy okres to niższy koszt roczny. Szczegółowy opis pakietów znajdziesz na stronie Licencje Cisco Secure Firewall →

Uwaga: Bez aktywnej subskrypcji Threat Defense urządzenie Cisco Secure Firewall działa tylko jako podstawowy firewall stateful – bez aktywnych sygnatur IPS, bez ochrony AMP i bez filtrowania URL. To nie jest NGFW, tylko drogi router.

Przykładowy koszt całkowity (TCO 3 lata)

Dla firmy 50 pracowników: Cisco Secure Firewall 1210 (14 100 zł sprzęt) + subskrypcja TMC 3 lata + wdrożenie = orientacyjny całkowity koszt to 25 000–35 000 zł netto przez 3 lata, czyli około 700–1 000 zł miesięcznie. Dla porównania – jedno poważne naruszenie bezpieczeństwa kosztuje polskie MŚP średnio 200 000–500 000 zł (koszty przestoju, odbudowy danych, utrata klientów, kary RODO).

Chcesz dokładną wycenę dla swojej firmy?
Podaj liczbę użytkowników, parametry łącza i wymagania VPN. Pomożemy dobrać model, licencję i zakres potrzebny do przygotowania wyceny.

Cisco Secure Firewall vs tańsze alternatywy

Na rynku dostępne są tańsze rozwiązania – Fortinet FortiGate, pfSense, Sophos XG. Dlaczego warto rozważyć Cisco mimo wyższej ceny wejścia?

  • Cisco Talos – jedna z największych komercyjnych baz analizy zagrożeń na świecie. Szybkość reakcji na nowe zagrożenia jest trudna do pobicia przez mniejszych graczy.
  • Wsparcie Cisco TAC – dedykowany support techniczny z gwarantowanym SLA. Przy incydencie bezpieczeństwa w produkcji liczy się każda minuta.
  • Snort 3 – silnik IPS używany przez tysiące organizacji i integratorów na całym świecie. Ogromna baza wiedzy i zasobów.
  • Długi cykl życia produktu – Cisco wspiera modele przez 5–7 lat. Mniej niespodzianek z wygaszaniem wsparcia.
  • Ekosystem Cisco – integracja z przełącznikami Catalyst, systemem zarządzania Cisco Security Cloud Control i narzędziami SIEM Cisco XDR.

Fortinet FortiGate jest realną alternatywą dla firm szukających niższego kosztu wejścia. Szczegółowe porównanie obu platform pojawi się wkrótce w bazie wiedzy.

Jak wygląda zakup i wdrożenie?

Proces zakupu i uruchomienia firewalla Cisco Secure Firewall po kontakcie przez firewalle.pl wygląda następująco:

  1. Konsultacja i kwalifikacja – poznajemy sieć, doprecyzowujemy wymagania i sprawdzamy, czy projekt jest gotowy do przygotowania formalnej oferty.
  2. Oferta – dla zakwalifikowanego projektu Grandmetric przygotowuje ofertę sprzętu, licencji i uzgodnionych usług.
  3. Zamówienie i dostawa – po akceptacji oferty partner realizuje sprzedaż oraz zamówienie. Dostawa trwa orientacyjnie ~21 dni roboczych (wyjątek: model 1230 ~98 dni).
  4. Aktywacja i wdrożenie – realizowany jest uzgodniony zakres konfiguracji, uruchomienia licencji, polityk IPS, segmentacji, VPN i integracji z wybranym systemem zarządzania.
  5. Wsparcie – zakres dalszego wsparcia i dostępu do Cisco TAC wynika z oferty, umowy i aktywnej subskrypcji.

Najczęstsze pytania

Jaki firewall wybrać dla firmy do 50 pracowników?
Dla firmy do 50 pracowników z łączem do 1 Gbps optymalny jest Cisco Secure Firewall 1210 (od 14 100 zł netto, 8x 1G, 6,0 Gbps FW+AVC). Jeśli sieć ma switch core 10G lub szybsze łącze, wybierz model 1220 (od 20 200 zł, 2x SFP+ 10G). Dla bardzo małych firm do 20 pracowników wystarczy model 220 od 5 400 zł.
Czy do firewalla potrzebna jest dodatkowa licencja?
Tak – w Cisco Secure Firewall sprzęt sprzedawany jest osobno od subskrypcji Threat Defense. Bez licencji urządzenie działa jako podstawowy firewall stateful, bez IPS, bez ochrony AMP i bez filtrowania URL. Zalecamy pakiet TMC (IPS + Malware + URL) lub TC (IPS + URL) jako minimum dla MŚP. Szczegóły na stronie Licencje Cisco Firewall →
Jak długo trwa dostawa firewalla Cisco Secure Firewall?
Standardowy czas dostawy większości modeli wynosi ~21 dni roboczych. Wyjątkiem jest model 1230 – jego czas realizacji to ~98 dni ze względu na dostępność u producenta. Modele 220, 1210, 1220, 1240 i 1250 dostępne są w standardowym czasie ~21 dni.
Ile kosztuje wdrożenie firewalla dla małej firmy?
Konfiguracja i wdrożenie Cisco Secure Firewall przez certyfikowanego partnera zajmuje typowo 1–2 dni robocze. Koszt zależy od złożoności środowiska – liczby segmentów sieci, polityk IPS, konfiguracji VPN i integracji z systemami zarządzania. Zobacz zakres wdrożenia firewalla dla firmy albo skontaktuj się z nami – wycenimy projekt razem ze sprzętem i licencjami.
Autor
Inżynier elektroniki i telekomunikacji, współtwórca firewalle.pl

Odpowiada za research, strukturę treści i rozwój kanału sprzedaży online wokół rozwiązań Cisco Secure Firewall. Łączy wiedzę techniczną z perspektywą doboru produktu, procesu zakupu i architektury oferty.